Marzysz o przytulnym i pełnym stylu pokoju do snu? A może czujesz się przygnębiona lub spięta, ilekroć kładziesz się spać? Jeśli straciłaś w swojej sypialni przytulny nastrój lub nigdy nie udało Ci się go stworzyć, to mamy dla Ciebie najlepszy poradnik, który pomoże Ci uzyskać zamierzony efekt!

W niniejszym artykule zebraliśmy wszystkie niezbędne wskazówki dotyczące aranżacji idealnej sypialni. To jednak nie wszystko! Przedstawimy Ci też 10 pomysłów na przytulną sypialnię, które możesz wcielić w życie dosłownie za chwilę!

Jak urządzić przytulną sypialnię, jeśli brakuje Ci pomysłów?

Brakuje Ci pomysłów na wnętrzarskie zmiany w sypialni. Masz wrażenie, że wszystko jest na swoim miejscu, ale jednak... coś nie gra. Brakuje ciepła i charakterystycznego nastroju. Twoja mała sypialnia nie napełnia Cię wewnętrznym spokojem i trudno Ci się w niej zrelaksować. I choć z ogrzewaniem jest wszystko w porządku, masz dziwne poczucie chłodu, ilekroć do niej wejdziesz.

Zalecenia lekarskie: Musisz sobie urządzić przytulną sypialnię z nastrojem!

Co ciekawe, problem z przytulną aranżacją sypialni często nie tkwi wcale w tym, co zmienić, ale w jaki sposób to zmienić. Nie bez powodu zresztą urządzaniem wnętrz zajmują się profesjonaliści. 

Wbrew pozorom, nie jest to zadanie ani proste, ani łatwe. Chyba że zna się kilka wskazówek i sprawdzonych rozwiązań. To właśnie nimi planujemy się dziś z Tobą podzielić!

Przeczytaj także: Narzuty na kanapę i fotele – 6 pomysłów na metamorfozę salonu!

Chcę mieć przytulną sypialnię... czyli jaką?

Na przytulną sypialnię składają się takie czynniki, jak:

•      wygoda i komfort, 

•      funkcjonalność i praktyczne rozwiązania, 

•      perfekcyjnie zgrane ze sobą dodatki, 

•      odpowiednie oświetlenie, 

•      kolorystyka wnętrza, 

•      obecność i wielkość okien. 

•      rozkład pomieszczenia.

Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie inspiracji jest oczywiście zerknięcie do branżowych magazynów lub skorzystanie z graficznej wyszukiwarki Google. 

Dzięki temu zobaczysz, jak pięknie urządzona może być np. mała sypialnia na poddaszu. Rozeznasz się także we własnym guście – jakie przytulne wnętrze bez dwóch zdań skradło Ci serce? 

 

Kiedy Twoja wyobraźnia wskoczy na odpowiednie tory, to głowa sama otworzy się na zupełnie nowe możliwości i pomysły. Inspiracje to jednak (albo na szczęście!) nie wszystko. Oprócz pomysłu potrzebne jest nam jeszcze działanie. Krok po kroku.

Aranżacja przytulnej sypialni krok po kroku

Aranżacja przytulnej sypialni powinna odbywać się krok po kroku. Co to znaczy? Warto od samego początku ustalić swoją koncepcję. Marzą Ci się zielone motywy roślinne? A może zakochałaś się w beżach i odcieniach cappuccino? Nie bój się decydować. To o wiele lepsze niż do ostatniej chwili wahać się co do odcienia zasłonek. 

Warto już na etapie malowania ścian mieć na to wnętrze pomysł. Różne style aranżacji sypialni bardzo ułatwią Ci etap podejmowania decyzji (wybierania wzorów, kolorów, mebli czy innych dodatków). 

Możesz z czystym sumieniem potraktować je jak ściągawkę. Nie bez powodu świetnie sprawdzają się w kwestii budowania w sypialni przytulnego klimatu i romantycznego nastroju. 

Polecamy również: Sposób na bezsenność, czyli jak dobrze się wyspać

Pamiętaj także, że wystrój sypialni może bardziej lub mniej nawiązywać do danego stylu. Są to m.in.: styl skandynawski, boho czy nowojorski. Sprawdź, który z nich kojarzy Ci się najprzytulniej i "najcieplej" - z pewnością pomoże Ci to ustalić dalsze szczegóły dotyczące przytulnego charakteru Twojej sypialni.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Przytulna sypialnia w stylu skandynawskim staje się powoli klasyką. Decydujemy się na to rozwiązanie przede wszystkim ze względu na piękne tkaniny i wzory, które są w nim nieodłącznym elementem. Sypialnia musi być jednak przede wszystkim funkcjonalna i jasna, dużo w niej elementów drewnianych i naturalnych. Elementem przykuwającym uwagę z pewnością będą zielone rośliny.

Sypialnia w stylu boho

Sypialnie w stylu boho są niezwykle nastrojowe. Dzięki dodatkom w jednym bardzo spójnym semantycznie, stylu, boho pomaga w odpoczynku i regeneracji. Takie jest zresztą głębsze przesłanie tego sposobu na aranżację wnętrza – próżno szukać w nim intensywnych wzorów czy przykuwających uwagę kolorów. Największą wartością w stylu boho jest bowiem wewnętrzny spokój.

Sypialni w stylu loftowym 

Sypialnia w stylu loftowym pełna jest surowych i naturalnych materiałów. Z pewnością więc nie będzie pierwszym skojarzeniem, jeśli zaczniesz szukać inspiracji na nastrojową, ciepłą sypialnię. 

Warto jednak rozważyć tę propozycję, chociażby ze względu na praktyczny minimalizm i funkcjonalność takich wnętrz. Fani loftowego stylu przekonują także, że w połączeniu z odpowiednimi meblami sypialnia w stylu loft może być przytulna!

Sypialnia w stylu nowojorskim

Sypialnia w nowojorskim stylu znana jest nam wszystkim przede wszystkim z ogromnego łóżka z charakterystycznym, pikowanym zagłówkiem. Znajduje się w niej dużo przestrzeni i światła oraz neutralnych, stonowanych kolorów. Są one jednak tłem dla dodatków glamour, których w przytulnych sypialniach nowojorskich nie brakuje.

Sypialnia w stylu prowansalskim

Przytulne sypialnie w stylu prowansalskim to przede wszystkim jasne, stonowane kolory i podłogi z pomalowanym drewnem. Cechami charakterystycznymi tego stylu są także okiennice (lub ich imitacje), postarzane dodatki, starannie dobierane, klasyczne meble. 

Styl prowansalski we wnętrzach to – w przeciwieństwie do loftu – pierwsze skojarzenia na myśl o ciepłej i przytulnej sypialni lub kuchni. Wiele osób może być jednak przytłoczonych taką estetyką. Zwłaszcza jeśli przywykliśmy już do stylu nowoczesnego.

Sypialnia w stylu nowoczesnym 

Sypialnia w stylu nowoczesnym to najczęściej mieszanka wszystkich powyższych wystrojów. Nie należy się jednak temu dziwić. Twoja sypialnia najprawdopodobniej również jest jedyna w swoim rodzaju i trudno byłoby Ci ją przyporządkować do którejkolwiek ze wspomnianych kategorii. Nie chodzi jednak o to.

Aranżacja sypialni – jak wybrać odpowiednie dodatki do sypialni?

Przedstawiliśmy Ci kilka głównych stylów aranżacji przytulnej sypialni po to, abyś spróbowała wyobrazić sobie swoje idealne wnętrze. Możesz sięgnąć po dodatki charakteryzowane na surowe materiały lub rzeczy bardzo wiekowe i postarzone.

Idąc dalej, możesz postawić na minimalizm i praktyczność. Pozbyć się zbędnych przedmiotów i dodatków – lub przeciwnie. Zrobić w sypialni miejsce na zdjęcia w ramkach, zielone kwiaty, puchate poduszki, dywan o długim włosie. 

Zobacz, jak wiele inspiracji pojawiło się już teraz. Strach myśleć co będzie dalej! Chociaż my już wiemy – aranżacja sypialni stanie się dla Ciebie pestką.

Przeczytaj także: Tania pościel, czyli jak niedrogo urządzić sypialnię

10 pomysłów na to, by stworzyć przytulną sypialnię

A teraz fanfary – nareszcie! Oto 10 pomysłów na stworzenie przytulnej sypialni z nastrojem. Wiele z nich możesz wprowadzić w życie od razu i bez ponoszenia dużych kosztów. 

 

1.     Zadbaj o odpowiednie oświetlenie; postaw na żarówki o ciepłej barwie, lampeczki nocne i drobne lampki lub oświetlenie LED.

2.     Wybieraj ciepłe kolory; w przytulnej sypialni sprawdzą się beże i brązy.

3.     Przypomnij sobie, jak bardzo wnętrze mogą odmienić poduszki dekoracyjne.

4.     Sięgnij po stylowe i eleganckie narzuty na łóżko.

5.     Postaw na więcej roślin w swojej sypialni – zielonych, jak np. monstera lub szeflera, lub kwitnących jak storczyk.

6.     Koniecznie rozważ zakup miękkiego, puszystego dywanu.

7.     Pozwól sobie na osobiste pamiątki i umieszczenie w sypialni sentymentalnych drobiazgów.

8.     Nie bój się zasłon, o których zawsze marzyłaś! 

9.     Otocz się ulubionymi przedmiotami, np. książkami. 

10.  Jeśli cenisz sztukę – powieś w sypialni obraz ulubionego artysty.

Jak widzisz, pomysłów na stworzenie przytulnej sypialni jest naprawdę wiele. A co w tym najistotniejsze – nie są one ani pracochłonne, ani drogie. Kluczem do ciepłej i odprężającej sypialni jest bowiem podążanie za własną intuicją i odwaga w odkrywaniu kolejnych – najlepszych dla Ciebie – rozwiązań.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz