Według naukowców przesypiamy łącznie około dwudziestu lat swojego życia. Nikt więc chyba nie zaprzeczy, że sen jest bardzo ważnym elementem życia każdego z nas. A co dopiero sen naszych dzieci! To wtedy rosną, rozwijają się i regenerują siły - lub jak kto woli - ładują baterie… i pozwalają nam ładować nasze :)

Pościel dziecięca, wbrew pozorom, pełni wiele funkcji w życiu małego człowieka i warto poświęcić chwilę na jej wybór - zarówno, jeśli chodzi o jakość wykonania, materiał, rozmiar, jak i wzór (który to oczywiście nasze dzieci interesuje najbardziej).

Jak wybrać rozmiar pościeli dla dzieci?

Dla maluszków od urodzenia do trzecich urodzin najbardziej standardowym rozmiarem na polskim rynku jest rozmiar pościeli 100x135 cm. Można się jednak spotkać z rozmiarem 90x130 lub 110x140. Mimo to, pościel 100x135 cm będzie najłatwiej i najszerzej dostępna. Bardzo często jednak rodzice decydują się na zakup miękkich kocy dla dzieci, w które maluchy mogą się wtulić podczas snu.

Dla dzieci od 3 do 10 roku życia odpowiednia będzie pościel 140x200 cm. Natomiast starsze dzieci i młodzież warto zaopatrzyć w nieco większą pościel 160x200, która pozwoli się dobrze otulić nawet wysokiemu nastolatkowi.

Bardzo ważne, by oprócz ogólnie przyjętych standardów, wziąć pod uwagę budowę i wzrost naszego dziecka. Twoje dziecko może być bowiem całkiem drobnym sześciolatkiem lub wyjątkowo wysoką nastolatką. Wybierając pościel dla dzieci pamiętajmy, by „brać poprawkę” na indywidualne preferencje pociechy. Oprócz rozmiaru, ważne jest również to czy nowy wystrój jego sypialni będzie współgrać z zainteresowaniami lub hobby dziecka.

Jaki wzór pościeli dziecięcej wybrać i czym się kierować?

Utarło się już, że wzory pościeli z samochodami są przeznaczone dla chłopców, a dziewczynkom raczej przypadnie do gustu pościel z motywem bajkowych księżniczek. Najlepiej jednak podpytać dziecko o ulubionego bohatera bajek lub zdecydować się na bezpieczny wybór, który bez wątpienia spodoba się każdemu dziecku. Do wyboru mamy wiele różnych motywów - zastanówmy się teraz, jak wybrać ten najwłaściwszy.

Pościel dziecięca - postacie z bajek

Bajki są dla naszych dzieci niesamowicie ważne. Jako rodzice z pewnością już się o tym przekonaliśmy - wystarczy niewielka podobizna Maszy i Niedźwiedzia na czekoladzie, by była to czekolada wyjątkowa. Niektóre dzieci potrafią zostawić sobie takie opakowanie na pamiątkę :) Podobną moc może mieć pościel Psi Patrol lub pościel Kraina Lodu z księżniczkami Elsą i Anną, która stanie się dla naszego dziecka po prostu bezcenna.

Dlatego, jeśli Twoja pociecha jest zakochana w jakimś serialu animowanym, strzałem w dziesiątkę okaże się pościel dziecięca z głównym bohaterem ulubionej bajki.

Takie zabiegi mogą sprawić, że dziecko chętniej będzie kładło się spać, polubi swoje nowe łóżko i łatwiej będzie nam przekonać je do spania we własnym pokoju. Dodatkowo, dzieci czują się bezpieczniej zaopatrzone w pościel dziecięcą z ulubionym bohaterem bajek. W końcu cóż może mu się stać, jeśli pilnuje go w nocy ScoobyDoo, który jak wiemy odstrasza wszystkie potwory spod łóżek? Zasada ta ma zastosowanie bez względu na to, jaki jest to bohater - szkopuł w tym, by był on dla naszego dziecka ważny i lubiany.

Pościel dziecięca ze zwierzątkami

Jeśli rośnie nam w domu mały weterynarz, zdeklarowany miłośnik zwierząt lub po prostu nasza latorośl kocha szczeniaczki i małe kotki - wszyscy kochają szczeniaczki i małe kotki :) - możemy pokusić się o motyw zwierzęcy na pościeli. Do wyboru mamy zarówno realistyczne zdjęcia psów, kotów lub koni na pościelach 3D, jak i animowane podobizny zwierzątek takich jak sowy, żyrafy czy misie koala. Zobacz cudowną, zimową pościel z Husky uszytą ze 100% bawełny lub śliczną, dziecięcą pościel w pingwiny.

Jak więc wybrać pościel dla dzieci?

Najważniejszą zasadą, jaką należy kierować się przy wyborze pościeli dla dzieci zdaje się być… dopasowanie wyboru do samego dziecka. Młody człowiek we własnej, wymarzonej pościeli, będzie wzrastać w poczuciu, że pokój, w którym śpi to bezpieczne miejsce urządzone dla niego. To bardzo ważne, by wybierając dodatki do sypialni dziecka, brać pod uwagę jego zainteresowania. Warto wszakże pielęgnować w małym człowieku jego hobby i upodobania, a jeśli to tylko możliwe - wzmacniać jego poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju. Pościel dla dzieci możemy wykorzystać również jako pomoc w nauce samodzielnego zasypiania.

To rodzice wybierają odpowiedni rozmiar pościeli dla dziecka, ale wybór wzoru warto konsultować z pociechą (jeśli tylko pościel dziecięca nie ma być dla niego niespodzianką). Dla siebie możemy wybrać wariant pościeli dla osób dorosłych, do czego również zachęcamy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz