W świecie designu i urządzania wnętrz kolejne pomysły oraz rozwiązania aranżacyjne pojawiają się, i znikają, aby wrócić w nowej wersji po kilku lub kilkunastu latach. Taki odświeżony powrót do dawnych trendów to znakomity sposób na ponowne wykorzystanie tego, co kiedyś sprawiało, że w naszych wnętrzach było miło i przytulnie. Jednym z takich elementów wyposażenia wnętrz, który przeżywał już przynajmniej kilkukrotnie renesans swojej popularności, jest narzuta na kanapę. Banał? Absolutnie nie! Narzuta na kanapę to znakomite uzupełnienie każdego wnętrza i w dzisiejszym wpisie postaramy się nakreślić jak wszechstronne, zarówno estetycznie, jak i z punktu widzenia walorów użytkowych, jest to akcesorium. Już wkrótce zrozumiesz, dlaczego potrzebujesz narzuty na kanapę, i to najprawdopodobniej niejednej ?

Narzuta na kanapę: więcej niż tylko ozdoba

Całkiem możliwe, że gdy słyszysz określenie „narzuta na kanapę” to, podobnie jak my, wracasz pamięcią do babcinego salonu lub sypialni. Doskonale znamy te skojarzenia – stojący w kącie tapczan przykryty, często wykonaną na szydełku lub drutach, narzutą z frędzlami na brzegu. Och, jak wspaniale można było się nimi bawić! Narzuta zwykle powstawała z tego, co akurat było dostępne, często z resztek po dzierganych ubraniach, swetrach, czapkach i szalikach dla całej rodziny. Niekoniecznie była więc doskonałym uzupełnieniem stylu pomieszczenia, bo i trudniej było w czasach sporych trudności w zdobywaniu wymarzonych mebli czy dodatków myśleć o designie, czy utrzymaniu harmonijnego wyglądu wnętrza. 

 

I chociaż dziś ponownie przeżywamy odrodzenie się zainteresowania samodzielnym wykonywaniem robótek, to jednak dostępność cudownych narzut na kanapę sprawia, że ręczne wykonywanie tego elementu wyposażenia pozostaje jako wyzwanie dla ambitnych dziewiarek. My zachęcamy do zapoznania się z niezwykle bogatą ofertą narzut na kanapę, które zdają się czekać, aby odmienić Twoje wnętrze! A przecież sama narzuta to nie tylko znakomity sposób na szybkie metamorfozy salonu czy sypialni, ale również znakomite zabezpieczenie mebla przed plamami, zwierzęcymi pazurkami czy flamastrami naszych najmłodszych artystów :) Zastosowanie narzuty to również świetne rozwiązanie zawsze, wtedy, gdy zależy nam na utrzymaniu najwyższych standardów higieny w domu. Dobrej jakości narzutę na kanapę można regularnie prać w warunkach domowych, zapewniając sobie znaczne ograniczenie ilości nagromadzonego kurzu i wszelkich pyłków, które normalnie osiadłyby na powierzchni tapicerki. Pranie nawet w niskiej temperaturze z wykorzystaniem współczesnych, efektywnych detergentów pozwala porządnie wyczyścić tkaninę, ograniczając możliwość rozwoju niekorzystnych dla zdrowia roztoczy. Punkt dla posiadania narzuty na kanapę! A trzeba pamiętać, że praktyczny wymiar jej posiadania to dopiero początek!

Cóż za odmiana – narzuta na kanapę ratuje dzień!

Któż z nas nie stał kiedyś przed obliczem trudnej do usunięcia plamy lub uszkodzenia na ulubionym meblu. A może wysiedziane siedzisko lub podrapane kocimi pazurkami oparcie wprost prosi o wymianę tapicerki? Doskonale znamy ten problem. Czasami to przyzwyczajenie, sentyment, czasem względy ekonomiczne – w każdym razie nie zawsze chcemy decydować się na wizytę u tapicera lub wymianę mebla na nowszy model. W takich sytuacjach wykorzystanie narzuty na kanapę doskonale sprawdzi się jako natychmiastowa pomoc w problemie. Nie tylko pozwoli zasłonić nieefektowne, problematyczne miejsce, ale również ochroni przed pojawianiem się kolejnych brzydkich niespodzianek. Co więcej, najprawdopodobniej nawet wymagająca teściowa czy „ta jedna koleżanka, która ma zawsze idealny porządek” w ogóle nie muszą się zorientować w przyczynie wykorzystania narzuty na kanapę. Są bowiem obecnie dostępne całe komplety narzut na kanapę i fotele! W takim zestawie znajdziesz wszystko, co niezbędne, aby całkowicie odmienić obraz swojego kompletu wypoczynkowego: narzutę na kanapę i fotele, a także pasujące dekoracyjne poszewki na poduszki. Wszystko to sprawi, że swobodnie w rozmowie podciągniesz nowe narzuty pod błyskawiczną metamorfozę salonu, bez konieczności słuchania o tym, co trzeba było zrobić, aby plama po kawie zeszła bez śladu. Szach mat!

À propos metamorfozy… czyli to, co tygryski lubią najbardziej :)

Nie da się ukryć, że wprost kochamy błyskawiczne metamorfozy! Dzięki nim nasze wnętrza mogą doskonale odpowiadać nastrojowi, okolicznościom czy porze roku. Zakup kompletu wypoczynkowego, choć jest na lata, nie oznacza, że trzeba patrzeć przez kolejną dekadę na dokładnie taki sam salon. Co to, to nie! Istnieje wręcz trend we współczesnym wnętrzarstwie, aby tworzyć aranżacje w taki sposób, który umożliwi dokonywanie sezonowych lub podyktowanych nastrojem przemian. W takim założeniu neutralną bazę stanowić mogą stosowane meble oraz kolor ścian, a różnego rodzaju dodatki, w tym tekstylia przejmują wiodącą rolę w nadawaniu właściwego charakteru i tworzeniu atmosfery wnętrza. Taki sposób aranżacji pozwala nie tylko dłużej cieszyć się świeżym wyglądem mieszkania czy domu, bo przecież pewne zmiany zaplanowane są wręcz jako cykliczne dostosowanie do pory roku czy świąt, ale również mają nieprzesadzony aspekt ekologiczny. 

 

Wiele się dzisiaj mówi o tym, że zbyt często wymieniamy na nowe jeszcze działające sprzęty czy meble. Trochę rozumiemy przyczynę tego stanu – kto oddawał meble do tapicerowania wie, że nawet sama wymiana tkaniny może być bardzo kosztowna, często na poziomie bliskim zakupowi całkiem nowego kompletu. Szczególnie jeśli jest się w posiadaniu niekoniecznie drogiego zestawu, taka naprawa może okazać się trudna do uzasadnienia ekonomicznie. A przecież ogromna część dbania o ekologię to właśnie nie tylko recycling, a upcycling, czyli nadawanie nowego życia pozornie zużytym rzeczom. I tu właśnie znakomicie sprawdza się zastosowanie wszelkiego rodzaju tekstyliów i narzut. Co prawda nie odnowimy w ten sposób mebla gruntownie, ale być może już sama nowa narzuta na kanapie czy fotelach, choćby taka głęboko-burgundowa narzuta na kanapę sprawi, że postanowimy wykorzystać jeszcze wysłużone meble przez kilka kolejnych lat, oszczędzając przy tym pieniądze i środowisko naturalne. Kolejny punkt dla narzut na kanapę!

Zadbaj o swoją narzutę, czyli kilka słów o pielęgnacji i konserwacji

Tak jak w przypadku wszystkich tekstyliów warto zastosować kilka cennych rad, aby zakupione narzuty mogły cieszyć nasze oczy na dłużej. Tak – mówimy w liczbie mnogiej „narzuty”, ponieważ wiemy, że jeśli ktoś choć raz spróbuje, to będzie chciał mieć ich więcej. Po jednej na każdą okazję. Po jednej na każdą porę roku. I może zestaw na szczególne okazje? Albo mięciuteńki wełniany koc w kratkę, który nie tylko „zrobi design”, ale również da pretekst do dodatkowej, popołudniowej drzemki na kanapie? CODZIENNIE? :) Bez względu na to, czy Twoja kolekcja narzut dopiero jest w planach, czy też posiadasz już spory składzik, aby szybko odmienić swoje wnętrze, koniecznie zwróć uwagę na właściwy sposób pielęgnacji, aby móc korzystać ze swoich narzut na kanapę jak najdłużej.

 

Przede wszystkim bardzo istotne jest, aby już po zakupie zwrócić uwagę na informacje dotyczące właściwego sposobu czyszczenia i konserwacji, które zawsze są umieszczane przez producenta na opakowaniu i metkach. To kluczowe, aby już po pierwszym praniu nie okazało się, że wełna niekoniecznie dobrze znosi pranie w wysokich temperaturach, a stosowanie wybielacza na tkaninie narzuty dało efekt w postaci nowej... chociaż nieco innej plamy :) W przypadku narzut z bogatej oferty eStilex, zwykle stosowane jest pranie w pralce automatycznej, w niskiej temperaturze. Dobrym zwyczajem jest również zadbanie o delikatne odwirowanie oraz wysuszenie narzuty na kanapę w formie rozłożonej. Szczególnie w ciepłe, suche dni, jeśli nie planujesz mieć za moment gości, możesz pokusić się o dosuszanie wstępnie podeschniętej narzuty na samej kanapie, co pozwoli uniknąć zmarszczeń materiału typowych dla suszenia tkanin na suszarce odzieżowej. Koniecznie zwróć również uwagę na stosowany detergent. Nie przesadzaj z jego ilością, a ponadto możesz pokusić się o pranie w tych środkach, które znane są z bardzo dobrej konserwacji kolorów. Najczęściej warto również unikać wszelkich środków wybielających. Jedynie białe i bardzo jasne narzuty można prać z niewielkim ich dodatkiem, choć tu również sugerujemy przede wszystkim stosowanie się do zaleceń producenta. Jeśli jednak pojawi się konieczność usunięcia jakiejś plamy, najlepiej przed zastosowaniem bardziej agresywnego środka chemicznego wykonać niewielką próbkę w jakimś mniej widocznym miejscu, aby sprawdzić trwałość barw.

Ostatnią ważna rada dotycząca konserwacji będzie dotyczyła odpowiedniego przechowywania, w przypadku gdy masz więcej niż jeden komplet narzut. Tu szczególnie ważne jest odpowiednie i delikatne złożenie narzuty przed schowaniem w szafie, bieliźniarce czy garderobie. Koniecznie zwróć uwagę na to, by jak najmniej było zagięć, które później będą widoczne po rozłożeniu. Doskonale sprawdza się również zwijanie w rulon, szczególnie w przypadku narzut wykonanych z tkanin obiciowych. Pamiętaj także, że Twoje narzuty, a także wszystkie inne tekstylia w zasadzie, bardzo lubią mrok – jeśli zatem oczekują na następne użycie w otwartej szafce czy garderobie upewnij się, że nie pada na nie bezpośrednie światło słoneczne. Byłoby przecież przykro wyjąć swój ulubiony świąteczny komplet i zauważyć, że są nieco jaśniejsze miejsca tam, gdzie słońce każdego dnia operowało na tkaninie. Nawet najlepszej jakości tekstylia są bowiem podatne na pewną utratę nasycenia barw w przypadku długotrwałego wystawienia na oddziaływanie promieni słonecznych.

 

Mamy nadzieję, że udało nam się, choć niektórych, zachęcić do odwiedzenia eStilex i zapoznania się z przebogatą ofertą narzut i koców, które mogą wspaniale uzupełnić stylizację wnętrz. Ładna dekoracyjna poduszka, elegancka narzuta i mięciutki koc – taki zestaw wystarczy, aby z niepozornego na pierwszy rzut oka wnętrza, stworzyć prawdziwą oazę relaksu i wypoczynku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz