Plecaki

Jest 40 produktów.

Aktywne filtry

Pokazano 1-36 z 40 pozycji

Niesamowicie różnorodne i dostosowane do każdej z płci, praktyczne i kochane przez miliony ludzi na całym świecie - plecaki! To nieodłączny element każdej pieszej wyprawy, rowerowej wycieczki czy… dnia w szkole. Trudno zresztą wyobrazić sobie bardziej uniwersalny i praktyczny dodatek niż plecak. Bez względu na to, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, nastolatkiem czy osobą po 40. - z powodzeniem możesz wybrać plecak dla siebie, zapakować go swoimi niezbędnymi drobiazgami i ruszać w drogę!

Historia plecaka - skąd się wziął i kto go wymyślił?

Najbardziej charakterystyczną cechą każdego plecaka - bez względu na jego styl, krój, liczbę kieszonek czy rozmiar - jest fakt, że nosi się go na plecach. Miało to na celu oczywiście uwolnienie rąk właściciela plecaka i umożliwienie mu wykonywania swobodnych ruchów. Pierwsi posiadacze plecaków niejednokrotnie mieli w nich cały swój dobytek. Warto przypomnieć, że nim ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia, przebywali bardzo wiele niebezpiecznych podróży podczas których m.in. polowali. Dlatego też tobołek na ich plecach musiał być wygodny, wytrzymały i pojemny. W średniowieczu używano wiklinowych plecaków, by przenosić w nich plony z pola czy zakupy spożywcze z targu. Zaczęto też wytwarzać pierwsze plecaki ze skóry.

Kiedy plecaki zyskały na popularności? Weszły one do powszechnego użytku w XIX wieku, kiedy podróżowanie i odkrywanie nieznanego stało się modne i łatwiej dostępne dla zwykłego obywatela. Wtedy też coraz więcej osób zaczęło sięgać po to akcesorium, ceniąc sobie charakterystyczną dla plecaków praktyczność i wygodę. Oczywiście, jak łatwo się domyślić, toczone na całym świecie wojny, również przyczyniły się do rosnącej popularności plecaków. Specjalnie zaprojektowane plecaki wojskowe, stały się obowiązkowym wyposażeniem każdego żołnierza.

Z czasem jednak plecaki weszły szturmem do praktycznie każdego domu na całym świecie, stając się niezastąpionym i kultowym wyposażeniem nie tylko podróżników i wędrowców, ale także uczniów, rowerzystów czy modnych instagramerek.

Jak wybrać idealny plecak do szkoły?

Wybór plecaka do szkoły powinien być przemyślany i podyktowany troską o kręgosłup naszego dziecka. Będzie ono nosiło go nawet przez kilka godzin dziennie i dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań do tego, aby maksymalnie zniwelować ryzyko wystąpienia wad kręgosłupa. To ważne, by zapewnić uczniowi komfort i wygodę podczas codziennego korzystania z plecaka.

Na co zwrócić uwagę wybierając plecak do szkoły? Kierowanie się przede wszystkim niską ceną i wyglądem plecaka jest najczęstszym błędem rodziców. Niestety, zazwyczaj niska cena plecaka wiąże się z jego marną jakością i brakiem wielu - niewidocznych na pierwszy rzut oka - pożądanych w szkolnym plecaku elementów i cech. Przechodząc jednak do sedna, pokrótce opowiemy jakie cechy powinien posiadać szkolny plecak:

• Wytrzymałe dno - szkolny plecak absolutnie powinien posiadać usztywnione i wytrzymałe dno. Z pewnością domyślamy się, jak wielu zadaniom musi sprostać szkolny plecak - często jest przez dzieci rzucany czy przesuwany. Ponadto, nie od dziś wiadomo, jak wiele podręczników, zeszytów i innych przyborów musi mieć ze sobą nasze dziecko. Tak duży ciężar będzie w stanie udźwignąć tylko plecak z wytrzymałym i mocnym dnem. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnej sytuacji, gdy cała zawartość plecaka naszego dziecka po prostu z niego… wyleci.
• Usztywniony tył plecaka - dobry jakościowo i bezpieczny dla kręgosłupa plecak powinien mieć wyprofilowany i usztywniony tył. Dzięki temu ciężar podręczników i zeszytów zostanie równomiernie rozłożony i tym samym zminimalizujemy ryzyko występowania wad postawy podczas noszenia plecaka.
• Szerokie i regulowane szelki - wybierając plecak szkolny, zwracajmy szczególną uwagę na szelki - powinny być szerokie i regulowane. Szerokie, ponieważ dzięki temu unikniemy bolesnego wrzynania się ich w ramiona naszego dziecka i regulowane, bo w ten sposób będziemy mogli dostosowywać ich długość do wzrostu ucznia.
• Odpowiednia liczba przegródek i kieszonek - wiemy, jak wiele dzieje się w dziecięcym czy nastoletnim, szkolnym plecaku. Musi on pomieścić naprawdę sporą liczbę większych i mniejszych przedmiotów, które lubią się ze sobą mieszać i gubić. I to właśnie przegródki oraz kieszonki są świetnym sposobem na zaprowadzenie porządku w plecaku ucznia. Co ciekawe, przyczynią się również do równomiernego rozłożenia całego ciężaru na plecach dziecka.

Jak wybrać wygodny plecak na wycieczkę?

Kolejnym, najczęściej wybieranym i poszukiwanym typem plecaka jest plecak sportowy, wykorzystywany na różnego rodzaju wycieczkach - pieszych czy rowerowych. Jaki powinien być, by zapewnić Ci wygodę, pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria i przetrwać nawet najdłuższe wyprawy? Odpowiemy na każde z tych pytań.

Po pierwsze, plecak zabierany na wycieczki powinien mieć odpowiednią pojemność, w zależności od tego, ile rzeczy musisz ze sobą zabrać. Na zwykłą, jednodniową pieszą bądź rowerową wycieczkę wystarczy zazwyczaj plecak o pojemności 15 litrów. Kiedy planujesz wycieczkę od świtu do zmierzchu, warto celować w plecaki o pojemności około 20-30 l. Pamiętaj jednak, że to, ile zmieścisz w swoim plecaku zależy od tego, w jaki sposób go spakujesz - warto więc poznać kilka trików od wprawionych podróżników. Poszukaj ich w Internecie.

Po drugie, bardzo ważne są wygodne szelki w plecaku, który najprawdopodobniej będziesz miał na plecach przez długi czas. Podobnie, jak w plecaku szkolnym, im szersze szelki, tym lepiej. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnego wrzynania się ich w ramiona. Regulowanie długości szelek przyda Ci się natomiast również wtedy, gdy postanowisz nałożyć na siebie więcej odzieży - możesz wtedy z łatwością wyregulować długość szelek, by plecak nie sprawiał wrażenia „ciasnego”.

Po trzecie, warto zadbać o to, by plecak zabierany na dłuższe wyprawy, posiadał zapięcie również w pasie. Pozwoli to na lepsze umocowanie go na plecach i równomierne rozłożenie niesionego ciężaru. Paski tego typu spotykane są również w plecakach szkolnych z tego samego powodu - warto więc wybrać opcję z nimi, nawet jeśli podczas zakupu wydaje się nam, że nie będziemy z tej możliwości korzystać.

Podobnie, jak przy plecakach szkolnych, na wycieczki warto wybierać egzemplarze z wytrzymałym dnem i usztywnionym tyłem, z bardzo podobnych, prozaicznych powodów - w ten sposób zadbamy o nasz kręgosłup oraz upewnimy się, że dotrwamy do końca naszej wyprawy z plecakiem w jednym kawałku.

Ostatnią, pożądaną cechą plecaka przeznaczonego na wycieczki, jest wodoodporny materiał, który powinien go powlekać. Z pewnością większość z nas spotkał w życiu chociaż raz niespodziewany deszcz czy burza. Na wycieczkach zdarza się to nawet częściej - dlatego warto, by nasz plecak posiadał choć niewielką ochronę przed wilgocią. W ten sposób uchronimy nasze rzeczy przed przemoczeniem. Jak mówi stare powiedzenie: „Przezorny zawsze ubezpieczony”.

Plecak na lata - jak wybrać wytrzymały plecak?

Czym charakteryzują się wytrzymałe plecaki, które niekiedy przekazujemy z pokolenia na pokolenie? Co odróżnia je od egzemplarzy zakupionych w supermarkecie, które nasze dziecko przynosi porwane i zepsute po jednym semestrze w szkole? Spróbujmy się nad tym zastanowić i wyróżnić cechy wytrzymałych plecaków - oczywiście, oprócz tych wspomnianych już wyżej, które są praktycznie obowiązkowe w dobrym plecaku - czyli szerokie szelki czy wzmocnione dno. Na co oprócz tego zwracać uwagę?

• Mocny suwak - wytrzymały plecak musi posiadać mocny i dobry suwak - nawet najbardziej wytrzymałe dno i najwyższej jakości materiał nie pomogą, kiedy popsuje nam się suwak w plecaku.
• Wytrzymały materiał - plecak, który posłuży nam przez długi czas musi być uszyty z wytrzymałego materiału. Szukajmy więc plecaków odpornych na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Nie ma mowy o lichych czy cienkich materiałach w przypadku plecaka, który ma służyć nam przez lata.
• Precyzyjne wykonanie - staranne wykończenie plecaka może świadczyć o jego wytrzymałości. Omijajmy szerokim łukiem plecaki, z których wystają nitki, a elementy plecaka wydają się usytuowane krzywo. Plecaki szyte w pośpiechu i niechlujnie z pewnością nie będą służyły nam zbyt długo.

Wybierając plecak warto zwrócić uwagę na jego producenta. Jeśli poszukujemy rozwiązania na lata - dobrej jakości, wytrzymałego, wygodnego plecaka - wybierajmy marki specjalizujące się w produkcji tego rodzaju akcesoriów.