Pościel flanelowa

Jest 35 produktów.

Aktywne filtry

Pokazano 1-35 z 35 pozycji

Flanelowe pościele, flanelowe koszule, flanelowe pieluszki, kocyki, piżamy i szmatki. Flanelę wielu z nas zna, choć nie każdy wie, czym tak naprawdę owa flanela jest. Tę miłą w dotyku tkaninę z dużym prawdopodobieństwem znaleźć można w każdym polskim domu. Czym flanela zaskarbiła sobie sympatię tak wielu ludzi? Jakie właściwości ma flanela i… czy można z niej uszyć garnitur? Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na zakup flaneli, jakie cechy są dla niej charakterystyczne i czym ten rodzaj tkaniny podbił serca ludzi na całym świecie.

W sklepie internetowym eStilex.pl znajdziesz dziesiątki modeli pościeli – od klasycznej bawełny, poprzez korę, perkal i satynę, po pościel flanelową. Dlaczego warto mieć w domu choć jeden z modeli tej ostatniej? Na jaką porę roku warto wybrać pościel z flaneli? Czy wiesz kto rozpropagował flanelę w Europie i na świecie?

Pościel flanelowa – czym jest flanela?

Flanela to miła w dotyku i stosunkowo gruba tkanina bawełniana lub wełniana. Charakteryzuje ją płócienny lub skośny splot i odporność na przetarcia, odkształcanie i blaknięcie (kolory zachowują intensywność nawet po wielu praniach!). Najczęściej kojarzona z kraciastą koszulą, jest również wykorzystywana do szycia wyrobów, od których wymagana jest wyjątkowa miękkość – piżam, nocnych koszul i pościeli. Tkanina ta ceniona jest za swoje właściwości termoizolacyjne. 

Rodzaje flaneli

Ta delikatnie puszysta tkanina najczęściej tworzona jest z bawełnianych włókien. Flanelę bawełnianą wykorzystuje się podczas szycia większości wyrobów flanelowych – koszul damskich i męskich, piżam dla dzieci i dorosłych, ściereczek kuchennych, prześcieradeł oraz pościeli flanelowych. Drugim rodzajem flaneli jest flanela wełniana. Jej sprężystość sprawia, że tkanina ta niemal wcale się nie gniecie, a ponadto zachowuje ciepło, co czyni z niej idealną tkaninę do produkcji garniturów.

Czy wiesz, jak powstaje flanela, z której szyje się m.in. pościele flanelowe?

Flanela, podobnie jak welur, welwet i aksamit, należy do grupy tkanin z okrywą runową (włókienną). Jest pluszowa w dotyku dzięki specyficznemu sposobowi wytwarzania. Bawełna (ewentualnie wełna) jest drapana albo szczotkowana i strzyżona, dla uzyskania delikatnych, miękkich „włosków” tej samej długości na całej jej powierzchni. 

Historia flaneli

Tkanina flanelowa towarzyszy ludzkości od setek lat. W XVI wieku opracowano sposób jej produkcji podczas warsztatów tkackich w Walii. Kraj pochodzenia miał także wpływ na typowe dla flaneli wzornictwo – flanela kojarzona jest przede wszystkim z kratą, choć obecnie możemy wybierać spośród wielu innych motywów.

Z początkiem XX wieku flanela wełniana stała się popularna za sprawą króla Edwarda VIII (stryja Królowej Elżbiety II), który jeszcze jako Książę Walii w latach 20. był niezmiernie często fotografowany przez przedstawicieli prasy. Jako ówczesny „influencer” miał wpływ na to, co warto było nosić, co było modne i w dobrym guście. Przyszły król Wielkiej Brytanii najchętniej nosił zamszowe buty i flanelowe garnitury, czym rozpropagował flanelę w kraju i poza jego granicami.

Trzy dekady później, w 1956 roku, na ekrany kin wszedł amerykański film „The Man in the Gray Flannel”, czyli tłumacząc na język polski „Mężczyzna w szarym flanelowym. garniturze”. Główną rolę w filmie odegrał słynny aktor, ikona „Złotej Ery Hollywood”, Gregory Peck. Aby ukazać sukces, jaki w życiu odniósł Tom Rath (główna postać filmu), bohater nosił szalenie modny na ówczesne czasy flanelowy garnitur. Ten był wówczas synonimem zamożności i przynależności do wyższej klasy społecznej. W czasach powojennych, podczas gdy wiele osób nie dysponowało dużymi środkami finansowymi, a społeczeństwo wciąż jeszcze próbowało nadrobić straty po majątkach utraconych w wojennej pożodze, flanelowy garnitur był dla wielu marzeniem niemożliwym do spełnienia. Być może z tego właśnie powodu tytuł filmu w części europejskich krajów został zmieniony. W Polsce z nazwy usunięto wzmiankę o flaneli, skracając tytuł filmu do „Człowiek w szarym garniturze”. Wspominanie o amerykańskich flanelowych garniturach mogłoby zostać źle odebrane przez umęczone wojną społeczeństwo polskie, które w tamtych czasach wciąż jeszcze próbowało się podnieść się po zniszczeniach wywołanych wojną.

Warto wspomnieć, że flanela i flanelowe koszule występują w dziesiątkach tekstów piosenek. Najczęściej kraciasta flanelowa koszula opisywana jest jako atrybut silnego mężczyzny. W obecnych czasach noszona do jeansów, chinosów, w połączeniu z T-shirtem lub bez, chętnie wybierana na luźne imprezy w plenerze, ale także do ubioru w stylu „smart casual”. W XXI wieku flanelę spotkać więc możemy w postaci garnituru noszonego podczas ważnego spotkania, wygodnej koszuli do prac w przydomowym ogródku, wygodnej koszuli męskiej na eleganckie okazje, gładkich i wygodnych piżam oraz przyjemnych w dotyku, znakomicie trzymających temperaturę flanelowych pościeli.

Cechy flaneli i pościeli flanelowych

Według nomenklatury dziewiarskiej flanela ma „ciepły chwyt”. Oznacza to, że charakterystyczny jest dla niej efekt ciepłej tkaniny, który odczuwamy dotykając flaneli. Wiskoza czy jedwab mają tzw. „chłodny chwyt”, a więc gdy ich dotykamy możemy odnieść wrażenie, że tkanina jest zimna.

Flanela jest bardzo wdzięczną tkaniną ze względu na łatwość utrzymania w czystości. Wystarczy prać ją w 40°C, a prasowanie… jest czynnością opcjonalną, za co cenią ją osoby, które nie lubią spędzać czasu z żelazkiem w ręku :) Jeżeli zdecydujemy się na zakup pościeli flanelowej wykonanej z wysokogatunkowej bawełny, nie musimy obawiać się, że pościel będzie się mechacić. Dlatego w eStilex.pl tak dużą wagę przykładamy do tego, aby produkty flanelowe dostępne w naszym sklepie internetowym były uszyte z wysokiej jakości tkanin.

Flanela, ze względu na swoje właściwości termiczne, chętnie wybierana jest jako tkanina na pościel na zimę i chłodniejsze dni. Nawet wówczas, gdy zdecydujemy się podkręcić ogrzewanie w sypialni, nie musimy obawiać się o to, że pod ciepłą pościelą zagrzejemy się lub spocimy. Jej właściwości higroskopijne sprawiają, że zarówno piżama, jak i pościel flanelowa znakomicie pochłania wilgoć. Co istotne, pościel flanelowa jest odporna na pranie – nie traci nasycenia barw i nie blaknie nawet wówczas, gdy prana jest bardzo często.

Podsumujmy więc cechy pościeli flanelowych, którym tkanina ta zawdzięcza tak szerokie grono zwolenników:

flanela jest miękka i delikatnie puszysta,

pościel z flaneli to inwestycja na lata – nie mechaci się, nie przeciera i nie blaknie nawet po wielu praniach,

flanelowa pościel ma właściwości higroskopijne – pochłania wilgoć i pot,

flaneli nie trzeba prasować,

pościel flanelowa jest przewiewna,

pościel z flaneli znakomicie utrzymuje ciepło podczas chłodnych nocy,

nie uczula, nie drapie, nie podrażnia skóry – ma wszystkie właściwości tkaniny bawełnianej,

odpowiednio prana (zgodnie z instrukcjami producenta) będzie służyć przez lata.

Jak dbać o pościel wykonaną z flaneli?

Pościel flanelowa jest idealnym wyborem dla osób, które lubią proste i szybkie rozwiązania. Flanela może, ale nie musi być prasowana. Zachowuje swą przyjemną miękkość nawet wówczas, gdy nie stosujemy specjalnych płynów zmiękczających. Flanelę pierze się zazwyczaj w temperaturze 40°C. Można też użyć delikatnego detergentu, dla nadania pościeli ulubionego zapachu. Co ważne, chlorowanie czy suszenie w suszarce bębnowej mogą zaszkodzić tkaninie. Suszenie pościeli rozwieszonej na suszaku (np. na balkonie) okaże się znacznie lepszym pomysłem.

Pościele flanelowe w sklepie eStilex.pl

W sklepie internetowym eStilex.pl znajdziesz najwyższej jakości pościele z perkalu, kory, klasycznej bawełny, bawełny o splocie satynowym (satyny bawełnianej) i flaneli. Nasza oferta to dziesiątki modeli w różnych rozmiarach i wzorach. W naszym sklepie znajdziesz pościele flanelowe m.in. w kwiaty, wzory geometryczne, pasy. Naszą ofertę będziemy stale wzbogacać, dlatego warto na bieżąco przeglądać kategorię „pościele flanelowe” na eStilex.pl.

Zapraszamy na zakupy!