Dobranie idealnego biustonosza często bywa kłopotliwe. Nie bez powodu istnieją specjalistki, które zajmują się tym profesjonalnie - mowa oczywiście o brafitterkach. Nie zawsze jednak mamy możliwość i czas wybrać się na taką wizytę, dlatego dzisiejszy wpis stanowi swego rodzaju poradnik, który wyjaśnia, jak dobrać rozmiar biustonosza. To naprawdę proste!

Rozmiar biustonosza - jak samodzielnie go określić?

Aby odpowiednio określić swój rozmiar biustonosza, potrzebna Ci będzie miarka np. krawiecka (tzw. „centymetr”) oraz… dostęp do Internetu :)
Na Twój rozmiar składać się będzie miseczka (określona literką) oraz obwód w biuście (określony cyfrą). Za chwilę dowiesz się, jak uzyskać te miary bez wychodzenia z domu!

Co musisz zmierzyć by dobrać rozmiar biustonosza?

Na samym początku należy zmierzyć swój obwód pod biustem oraz obwód w biuście - te dwa parametry będą Ci niezbędne do ustalenia rozmiaru biustonosza, jakiego potrzebujesz. Zanim jednak przejdziesz do mierzenia, zapoznaj się z kilkoma zasadami, którymi należy się kierować podczas wykonywania wspomnianych pomiarów.

Jak mierzyć obwód pod biustem?

Pamiętajmy, by obwód pod biustem mierzyć na gołe ciało. Miarka centymetrowa powinna być lekko ściśnięta, ale w żadnym razie nie może sprawiać nam to bólu. Tutaj wiele zależy od indywidualnych cech każdej kobiety - posiadamy różne ciała i różnie można interpretować „lekkie ściśnięcie”. Zdecydowanie jednak nie powinno sprawiać nam ono dyskomfortu.

Inaczej będzie to wyglądało w przypadku miękkiego ciała kobiety puszystej, gdzie wskazane będzie ciasne zmierzenie obwodu, inaczej zaś wówczas, gdy ciało jest twarde, wysportowane, niejako „ubite”. Używając miarki krawieckiej należy też zwrócić uwagę na to, by leżała ona równo i w żadnym miejscu się nie rolowała.
Od otrzymanego wyniku odejmujemy 3 cm, a następnie zaokrąglamy rozmiar w dół do najbliższego dostępnego w tabeli (tabele potrzebne do określenia swojego obwodu pod biustem znajdziesz za pomocą wyszukiwarki internetowej).

Na przykład, jeśli nasz obwód pod biustem wynosi 98, to odejmujemy od tego 3, a następnie zaokrąglamy do najbliższego rozmiaru w tabeli, czyli 95 (w tabeli znajdziemy 90, 95, 100 itd.).

Podsumowując: 98 cm (nasz obwód zmierzony pod biustem miarką) – 3 cm = 96. cm. Następnie zaokrąglamy ten wynik w dół do 95 cm, które widnieje najbliżej w tabeli. Jest to jednocześnie rozmiar naszego obwodu.

Jak mierzyć obwód w biuście?

Obwód w biuście jest nam potrzebny do obliczenia rozmiaru miseczki. Mierzenie obwodu w biuście powinno odbywać się w jego najszerszym miejscu. Pomiarów dokonuj w staniku bez usztywnionych miseczek, który podniesie Twój biust, ale nie spłaszczy go ani przesadnie nie powiększy. Jeśli Twoje piersi opadają, nachyl się przykładając miarkę, jeśli natomiast Twój biust nie opada, możesz mierzyć go w pozycji wyprostowanej. Pamiętaj, by miarka leżała w każdym miejscu prosto, nie napinaj jej zbytnio ani też nie luzuj niepotrzebnie.

Jak dobrać rozmiar miseczki biustonosza?

Aby obliczyć, jakiego rozmiaru miseczki biustonosza potrzebujesz, musisz od obwodu w biuście po prostu odjąć obwód pod biustem. Różnicę, którą otrzymasz, należy odszukać w specjalnej tabeli rozmiarów. Znajdziesz ją również w Internecie. Wynikowi, który otrzymasz będzie odpowiadała litera, która jest jednocześnie oznaczeniem rozmiaru miseczki, której potrzebujesz. Prawda, że to proste?

Podsumowując, Twój rozmiar będzie składał się z dwóch członów: liczby i litery, np. 75B, gdzie75 oznacza obwód w biuście, a B jest rozmiarem miseczki.

Kiedy rozmiar biustonosza jest źle dobrany?

Zdarza się jednak, że pomimo starannych pomiarów, ustalony rozmiar biustonosza nie jest dla nas odpowiedni. Czasami kupując biustonosz „na oko” lub po prostu wybierając rozmiar, który zazwyczaj był dla nas odpowiedni zauważamy, że nie leży on na nas tak jak powinien. Jak więc poznać, że nasz biustonosz jest źle dobrany i co konkretnie należałoby zmienić?

Przede wszystkim pamiętajmy, że obwód pod biustem nie może być dla nas zbyt ciasny. Powinnyśmy swobodnie się w nim poruszać i móc wziąć głęboki wdech. Kolejnym szczegółem, na który należy zwrócić uwagę, jest zapięcie biustonosza - jeśli podnosi się ono do góry, oznacza to, że obwód w biuście jest za luźny, bo cały ciężar spoczywa na ramiączkach biustonosza.

Innym zwiastunem źle dobranego rozmiaru biustonosza są luźne miseczki, których piersi nie wypełniają do końca. W takim przypadku warto zastanowić się nad zmniejszeniem rozmiaru miseczki. Z kolei, jeśli piersi są nazbyt ściśnięte i nieładnie wystają nad miseczką biustonosza, należy wybrać jej większy rozmiar.
Pamiętajmy, że rozmiar biustonosza, zaraz obok jakości jego wykonania, jest bezsprzecznie najważniejszym aspektem, który wpływa na jego komfortowe użytkowanie. Odpowiednie określenie rozmiaru biustonosza jest warunkiem koniecznym do efektownego wyglądu naszego biustu. Powodzenia!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz