Rozpoczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną? A może ćwiczysz już od jakiegoś czasu? W obydwu przypadkach przyda Ci się bezpieczny, wygodny i stylowy strój na siłownię. Nie wiesz jednak, na co zwracać uwagę w trakcie zakupów tego typu ubrań? Przeczytaj nasz poradnik i wybierz sportową odzież pasującą do Ciebie!


Idealny strój na siłownię - jakie cechy powinien posiadać?


• Wygodny i komfortowy

Idealny strój na siłownię powinien być przede wszystkim wygodny! Podczas ćwiczeń nie możesz rozpraszać się drażniącymi szwami, źle skrojonym materiałem czy wbijającą się w ciało gumką od dresów. Są to kwestie dotyczące Twojego komfortu, ale i zdrowia, dlatego nie należy ich bagatelizować.
Pamiętaj, że strój na siłownię nie może krępować Twoich ruchów ani utrudniać wykonywania żadnych ćwiczeń. Sportowy komplet powinien być dla Ciebie jak druga skóra - im mniej wyczuwalny, tym lepiej! Odpowiednio dobrane ubranie pozwala skupić się wyłącznie na efektywności i jakości Twoich treningów.


• Elastyczny i lekki

Zastanawiasz się, co wpływa na to, że niektóre stroje na siłownię cieszą się dobrymi opiniami ich użytkowników, a inne wręcz odwrotnie - powodują dyskomfort w trakcie i po wysiłku fizycznym? Odpowiada za to materiał, z którego zostały wykonane. Powinien on charakteryzować się kilkoma, bardzo istotnymi cechami. Po pierwsze - ważne, aby dobrze odprowadzał wilgoć. Po drugie - aby gwarantował cyrkulację powietrza na odpowiednim poziomie. Po trzecie, powinien rozciągać się i bez problemu wracać do swojego pierwotnego kształtu.
Pamiętaj, że to od materiału, z którego wykonany jest Twój strój na siłownię, zależy jego sprężystość, elastyczność oraz lekkość.


• Funkcjonalny

Funkcjonalność to kolejny walor, który powinna posiadać odzież sportowa. Przed jej kupnem, warto zastanowić się, jakiej długości spodni lub spodenek potrzebujesz albo czy wolisz top zamiast T-shirtu. Rozważ, jakie treningi wykonujesz najczęściej (joga, fitness, a może treningi siłowe?) i dopasuj do nich swoją garderobę.


• Wytrzymały i nie do zdarcia

Strój na siłownię powinien być wytrzymały i trwały. Przeanalizuj, jak wiele Twoje sportowe ubranie musi „przejść” w trakcie każdego z treningów (otarcia, rozciąganie itp.). Ważne zatem, aby cechowało się ono odpornością na wielokrotne pranie oraz intensywne użytkowanie.
Jeśli wybierzesz strój sportowy o odpowiednim składzie materiału, będzie służył Ci bardzo długo. W naszym sklepie znajdziesz świetnej jakości odzież do ćwiczeń!


• Stylowy

Ważną cechą tego typu ubrań jest także ich modna stylistyka - dla większości z nas liczy się to, jak wyglądamy, również podczas ćwiczeń i nie ma w tym niczego dziwnego. W ofercie sklepu estilex.pl znajdziesz wiele ciekawych fasonów w różnych kolorach i wzorach, dopasowanych do potrzeb kobiet i mężczyzn.
Pamiętaj, że strój na siłownię, oprócz wszystkich wyżej wymienionych cech, powinien po prostu Ci się podobać. Wiele wskazuje na to, że stylowe ubranie potrafi podnieść motywację do ćwiczeń!

Z jakiego materiału wybrać strój na siłownię?

Wiemy już, czym powinien charakteryzować się idealny strój na siłownię - jego właściwości, takie jak szybkie schnięcie czy łatwe odprowadzanie wody zależą przede wszystkim od składu materiału, z którego został wykonany. Jesteś ciekaw, na jakie włókna warto stawiać i czym się od siebie różnią?


• Poliester

Poliester to włókna pozyskiwane syntetycznie. Odzież z poliestru jest bardzo wytrzymała, nie gnie się i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Pomimo wielu prań, zachowuje swój kolor i wzór. Posiada niską higroskopijność, co oznacza, że poliester nie wchłania zbyt dobrze wilgoci - świetnie sprawdzi się więc podczas intensywnego treningu.


• Elastan

Elastan znany jest również pod nazwą Spandex lub Lycra. Jego dodatek w sportowych ubraniach sprawia, że są one bardzo rozciągliwe, po czym bez problemu wracają do swojego pierwotnego kształtu. Ponadto, elastan stanowiący część składu materiału gwarantuje także wysoką sprężystość i elastyczność odzieży, dzięki czemu ładnie dopasowuje się ona do sylwetki.
Odzież z elastanu nie elektryzuje się i szybko schnie. Podobnie jak poliester, posiada niską higroskopijność, więc bardzo słabo chłonie wilgoć.


• Bawełna

Uwielbiana przez wielu bawełna, również wykorzystywana jest w produkcji strojów sportowych. Dzięki naturalnemu pochodzeniu nie podrażnia i nie uczula skóry, a także jest przyjemna w dotyku. Bardzo dobrze chłonie wilgoć, co jednak nie jest pożądaną cechą na siłowni - mokra bawełna staje się bowiem ciężka i dość długo schnie. Bawełna sprawdza się jednak w przypadku mniej intensywnych i wymagających treningów lub jako dodatek w składzie materiału.

Jakie buty na siłownię wybrać?

Obuwie na siłownię to kolejna ważna kategoria w kontekście kompletowania stroju sportowego. To od jakości i odpowiedniego dopasowania butów zależy wygoda w trakcie ćwiczeń, ale i prawidłowe funkcjonowanie całego aparatu ruchu. Źle dobrane buty mogą powodować kontuzje, otarcia i dyskomfort.
Wiele osób wybiera na siłownię te same buty, w których biega. To nie najlepsze rozwiązanie - podczas treningów siłowych potrzebujemy stabilnej podstawy, a typowe buty do biegania nie są w stanie nam takiej zapewnić. Sprawdzą się one na aerobiku i przy innych ćwiczeniach górnych części ciała. Obuwie biegowe to oczywiście dobry wybór w trakcie korzystania z bieżni.

Kiedy natomiast planujesz np. podnoszenie ciężarów na siłowni i intensywną pracę nóg, zabierz ze sobą buty z solidną stabilizacją stopy. Nie musisz jednak od razu wydawać na nie fortuny. Na początku mogą nam posłużyć do tego trampki. Posiadają twardą podeszwę, która zapewni Twoim stopom lepszą stabilizację niż pianka amortyzująca w butach do biegania. Trampki będą zdecydowanie bezpieczniejsze, a do tego niedrogie!

Zarówno wybór ubrania, jak i butów na siłownię powinien być podyktowany Twoim komfortem oraz rodzajem ćwiczeń, jakie masz zamiar wykonywać. Oprócz oczywistych funkcjonalnych cech (takich jak dobrze odprowadzający wodę, elastyczny i trwały materiał), strój sportowy ma cieszyć oko i pasować do naszego stylu, tak abyśmy czuli się świetnie nawet w trakcie intensywnego wysiłku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz